Dżem truskawkowy (raczkujac.pl)

Dżem truskawkowy

Aby zatrzymać z nami sezon owocowy na dłużej zrobiłam dziś dżem truskawkowy, bardzo prosty w wykonaniu. Domowy dżem to pełnia smaku i zapachu lata w zimowe dni. Dżem proponuję posłodzić ksylitolem, który jest mniej kaloryczny niż standardowy cukier, nie ma szkodliwego wpływu na zęby, a dodatkowo zwiększa przyswajanie wapnia przez kości. Dzięki tym właściwościom można go uznać za lepszą substancję słodzącą dla dzieci niż zwykły cukier, oczywiście w sensownych ilościach.

Porcja: ok. 400 g

Przeznaczenie: dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia

Składniki

truskawki – 1 kg
ksylitol – 100 g

Przygotowanie

Truskawki dokładnie umyj i pozbaw szypułek. Przełóż truskawki do garnka i zasyp je cukrem brzozowym. Gotuj na niedużym ogniu aż zawartość przyjmie konsystencję dżemu, mi zajęło to ok. 2 godziny.

Tak przygotowany dżem przełóż do słoika i trzymaj w lodówce. Dżem możesz także zawekować, szczególnie, jeśli przygotujesz go więcej niż proponowana przeze mnie porcja.

Tabela wartości odżywczych

ProduktIlość [g]Kalorie [kcal]Białko [g]Tłuszcze [g]Węglowodany [g]
truskawki10003008573
ksylitol (cukier brzozowy)1002400099.5
SUMA110054085172.5

4 thoughts on “Dżem truskawkowy

  1. Czy ksylitol w nadmiarze nie ma właściwości przeczyszczających? Ilość podana w przepisie jest jeszcze bezpieczna?

    1. Tak, ksylitol w dużych ilościach ma właściwości przeczyszczające. Natomiast w przypadku posmarowania dżemem kanapki ilość ksylitolu spożyta będzie minimalna, więc nie powinny wystąpić żadne niepożądane efekty.

    1. Tak, można. Ale też nie trzeba stać cały czas przy garnku i mieszać. Bardzo szybko truskawki puszczają dużo soku i nie trzeba nad nimi stale stać. Ja do nich zaglądam co jakieś 20 minut, a dopiero jak zaczynają gęstnieć i robi się mało płynu to częściej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*